Tue. Oct 4th, 2022

POLSKI HOLLYWOOD

Media & recordings

XX Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

3 min read

Wideorelacja z gali otiwrającej XX Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles

W Piątek 18 października w WGT w Beverly Hills odbyła się uroczysta gala 20. edycji Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Filmem otwierającym tegoroczny festiwal była amerykańska premiera Lecha Majewskiego pt. „Dolina Bogów”. Występujący w nim artyści, Joseph Runningfox oraz Keir Dullea otrzymali specjalną nagrodę imienia Poli Negri za współpracę z polskim reżyserem. Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles jest jedną z najstarszych dorocznych prezentacji polskiej kinematografii w Stanach Zjednoczonych. Organizowany jest od 1999 roku przez Polish American Film Society przy wsparciu m.in. Senatu RP, Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, organizacji kulturalnej ELMA, Departamentu Kultury Miasta Los Angeles, PLL LOT i polonijnej unii kredytowej POLAM.

Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles jest Władysław „Vladek” Juszkiewicz, który w tym roku ogłosił, że po raz ostatni reprezentował fetiwal jako jego dyrektor.Na przestrzeni lat wydarzenie zdobyło swoich sympatykow, którzy co roku są gośćmi festiwalu. Żaden inny festiwal polskiej kinematografii w całych Stanach Zjednoczony nie przyciąga tak dużej uwagi jak ten w magicznym miejscu, Hollywood. Producenci filmowi i artyści najchętniej zjeżdżają się z całych Stanów i z Polski właśnie tutaj, aby oglądać premiery filmów polskich twórców w najbardziej popularnym ośrodku światowej kinematografii i w obecności znanych postaci z Hollywood.

Jubileuszowa gala otwarcia festiwalu filmowego w Los Angeles tym razem odbyła się Writers Gulit Theatre w Beverly Hills, zamiast w Egyptian Theatre w Holywood. Tradycyjnie natomiast wręczono podczas ceremonii nagrody przyznane przez profesjonalne jury, składające się z twórców i krytyków filmowych. Tradycyjnie również konferansjerem ceremonii był Zbigniew Banaś – krytyk filmowy i wykładowca filmoznawstwa na Uniwerystecie Loyoli w Chicago.

Nagrodę Hollywoodzkiego Orła w tym roku otrzymał film „Eter” Krzysztofa Zanussi. W jego imieniu nagrodę odebrał aktor Andrzej Chyra, który przybył na galę w towarzystwie polskich scenografów Alana Straskiego wraz z małożonką Wiesławą Starską. Nagrodę w kategorii filmów dokumentalnych zdobył film „Znaki” Wojciecha Klimala, a w kategorii filmów animowanych statuetkę z Hoollywoodzkim Orłem odebrał Artur Marcol za „MVP”. W kategorii filmów krótkometrażowych deceniono „Saszkę” Katarzyny Lesisz oraz film „Bogdan i Róża” Mileny Dutkowskiej. Z kolei nagrodę imienia Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu przyznano aktorowi – Bartoszowi Bielenia i autorowi zdjęć filmowych – Michałowi Dymkowi. Nagrodę imienia Adama Bratchera za muzyczny debiut odebrał Łukasz Olszówka za film „Skrzypek”.

Podczas 10-cio dniowego Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles wyświetlono ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. Filmy wyświetlane były w dwóch kinach Laemmle’y w metropolii miasta. Na ekranach pojawiły się m.in.: „Córka trenera” 2018 Łukasza Grzegorzek, „Dziura w głowie” 2018 Piotra Subbotko, „Powrót” 2018 Magdaleny Łazarkiewicz, „Słodki koniec dnia” 2018 Jacka Borcucha, „Eter” 2018 Krzysztofa Zanussi, „Fighter” 2019 Konrada Maximiliana, „Piłsudski” 2019 Michała Rosa, „Zakazane Piosenki” pokaz cyfrowo odnowionej kopii z 1947 r. Leonarda Buczkowskiego.

Tegorocznymi gośćmi gali, oprócz wymienionych powyżej byli: Marcin Gortat (NBA), Izabela St. James (aktorka, „Żony Hollywood”), Małgorzata Migdał („Żony Hollywood”), Katarzyna Śmiechowicz (aktorka), Jan Rymsza (pisarz i producent filmowy), Owee Rae (aktorka).

Leave a Reply

Your email address will not be published.