Tue. Oct 4th, 2022

POLSKI HOLLYWOOD

Media & recordings

DOBRY WIECZÓR MNSIEUR CHOPIN – Teatr Polski z Toronto w Kalifornii

2 min read

Video i podcast o spektaklu “Dobry Wieczór Monsieur Chopin”

„MAM TAKIE PRZEŚWIADCZENIE, ŻE NASZE PRZEDSTAWIENIA DODAJĄ SIŁY EMIGRANTOM” …”ponieważ polska kultura, zarówno teatralna, jak literacka jest bardzo głęboka i wszechstronna. Jeśli emigranci tutaj walczący z nowym językiem nie zawsze czują się komfortowo, to w pewnym momencie uświadamiają sobie, że my jesteśmy ze źródła, które jest wiele warte” – powiedziała w wywiadzie Maria Nowotarska – artystka, reżyserka i scenografka teatralna Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z kanadyjskiego Toronto.

Artystki Maria Nowotasraka i Agata Pilitowska często w swoich spektaklach poruszają tematy emigracji i tęsknoty za krajem. Również w spektaklu o Chopinie Maria Nowotarska w roli francuskiej pisarki opowiada o losach artysty na emigracji, jego sławie w Pryżu i miłości do George Sand. Agata Pilitowska gra rolę kustosza muzeum w Żelazowej Woli, która spotyka pisarkę we francuskim Nohant i razem opowiadają publice o Chopinie. W opowieść wpleciona jest poezja o artyście i jego twórczej pracy jako kompozytor, oraz wpływie jego muzyki na słuchaczy. Jak powiedziała Maria Nowotarska, w opowieści o Chopinie przede wszystkim wędrują po tematach, które świadczą o jego wielkiej miłości do kraju i tęsknoście.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru zaprezentował kalifornijskiej publiczności sztukę „Dobry Wieczór Monsieur Chopin” 6 października br. w teatrze Curtis w Brea, CA. Artystki przedstawiają swoje spektakle w południowej Kalifornii przynajmniej raz do roku, dzięki współpracy z lokalną organizacją Polish American Performing Arts (PAPA) Club.

Leave a Reply

Your email address will not be published.