Fri. Sep 30th, 2022

POLSKI HOLLYWOOD

Media & recordings

PREMIERA “BOŻEGO CIAŁA” W HOLLYWOOD – nominacja do OSCARÓW 2020

2 min read

W poniedziałek 13 stycznia 2020 roku przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominację do tegorocznych statuetek. Polski film “Boże Ciało” Jana Komasy otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Najwięcej nominacji, bo aż 11 zgarnął “Joker”, “Irlandczyk” 11, “Pewnego Razu w Hollywood” 10, oraz “1917” 10 nominacji.

Do czasu ogłoszenia nominacji do Oskarów, film dotarł już do publicznościi na całym świecie, a jego wątek religiny również rozbrzmiewa wśród ludzi różnych religii. Film zdobył nawet uznanie wśród muzułmańskiej społeczności, zdobywając w Egipcie Srebrną Gwiazdę na wielkim festiwalu El Gounie. Ludzie z wielu różnych kultur uznają również Bartosza Bielenia za wschodzący talent z hipnotyzującą osobowością.

„Boże Ciało” przetłumaczone po angelesku jako „Corpus Christi” po zebraniu jednej nagrody po drugiej na festiwalach dookoła świata trafiło na ekrany w Hollywood podczas festiwalu Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI Fest). Festiwal odbywał się pomiędzy 14 a 21 listopada 2019 roku w Chinese Theatre. Po hollywoodzkiej premierze filmu w wywiadzie Jan Komasa (reżyser) i Piotr Sobociński (kinematograf) opowiadali przed publicznością m.in. jak doszło do współpracy z Bartoszem Bielenia (głównym aktorem) i o trudnościach znalezienia kościoła w Polsce, aby nakręcić film.

Nominacja do najlepszego na świecie filmu pełnometrażowego nie-anglojęzycznego to absolutny krok milowy w karierze reżyserskiej Jana Komasy, który do tej pory nie osiągnął jeszcze tak spektakularnego międzynarodowego sukcesu. Nominacja może być również katapultą dla karier filmowych dla nowego składu ludzi: scenarzysty – Mateusza Pacewicza i głównego aktora – Bartosza Bielenia, którzy są młodymi ludźmi, a ich talent przewyższa skalę Polskiego kina.

Laureatów Oskarów, czyli najbardziej prestiżowej nagrody świata filmowego poznamy 9 lutego w Los Angeles. W tym roku statuetki będą wręczone poraz 92.

Leave a Reply

Your email address will not be published.